Ny producent från Meursault - Jean Monnier

En av de äldsta producenterna i Bourgogne och med 16 hektar prima vinmark till sitt förfogande. I dag gör Nicolas Monnier, 16e generationen vinmakare, läcker och smakrik Bourgogne från utmärkta vingårdslägen. 

Jean Monnier

Läcker Merusault och Pommard från en av de äldsta i Bourgogne

I november var jag nere i Bourgogne på Hospice de Beaune, den årliga auktionen och festen där man visar upp den nya årgången från regionen. Det var också en möjlighet för mig och resten av Wine Teamet att leta reda på några nya spännande producenter att ta in. 

En av dessa är Domaine Jean Monnier som ligger i hjärtat av Merusault. Egendomen är en av de äldsta producenterna i Bourgogne (etablerade 1720) och Nicolas Monnier är den 16 generationen att leda egendomen. Han har 16-17 hektar till sitt förfogande som är utspridda främst på kullarna kring Meursault och Pommard men här finns också vingårdslägen i Volnay, Puligny och Beaune.

Nicolas har tillgång till en fantastisk terroir med vinrankor som är mellan 25-60 år gamla. Juvelen i kronan är monopolvingården Clos de Citeaux - Pommard Premier Cru Grands Epenots - som ger en komplex och koncentrerad Pommard som visar upp essensen i egendomens fokus på hantverksviner. Men jag var också djupt imponerad av hans Meursaultviner och den otroligt läckra Pommard Argillières. Alla från 2022 som är en enastående årgång i Bourgogne - en av de bästa på hela 2000-talet. 

Nu har vi tagit in inte mindre än fem härliga viner från egendomen. Den otroligt energirika Meursault La Barre, den mastiga och koncentrerade Meursault Les Rougeots och en Puligny Montrachet som kommer att bli lysande med något eller några år på flaska. Dessutom har vi nu även de två Pommardvinerna i lager. 

Vi pratar Cru-viner och vingårdsviner av mycket hög klass. Men i Bourgogne-termer är det här ändå otroligt prisvärt. Som sagt - 2022 är en av de bästa årgångarna under hela 2000-talet och det kan också vara den sista med "resonabelt prissatta" viner på mycket länge. Särskilt eftersom både 2021 och 2024 är två hårt drabbade växtsäsonger och det kommer inte att finnas tillräckligt Bourgogne för alla under de kommande åren.

Vi hoppas att ni kommer att gilla Domaine Jean Monnier lika mycket som vi gör!

Magnus Ericsson
Winefinders Wine Team


PS: Du kan förstås blanda helt fritt mellan vinerna så länge det sker i jämna 6-pack. 



Domaine Jean Monnier et Fils Meursault La Barre 2022
94 p "En otroligt läcker Meursault från en fantastiskt fin årgång." 
Styckvis 729 kr/flaska
Låda (6 st) 4 374 kr

Domaine Jean Monnier et Fils Meursault Les Rougeots 2022
95 p "Les Rougeots kommer med koncentration och en enorm längd i eftersmaken."
Styckvis 749 kr/flaska
Låda (6 st) 4 494 kr

Domaine Jean Monnier et Fils Puligny-Montrachet 2022
94 p "Intensiv mineralitet, fina citrustoner och ett mer balanserat ekuttryck än hos Meursaultvinerna."
Styckvis 869 kr/flaska
Låda (6 st) 5 214 kr

Domaine Jean Monnier et Fils Pommard Premier Cru Argillieres 2022
94-95 p "Smaken är kraftig och koncentrerad med läckra inslag av violer, bär och fat.
Styckvis 649 kr/flaska
Låda (6 st) 3 894 kr

Domaine Jean Monnier et Fils Pommard 1er Cru Grands Épenots - Clos de Citeaux MONOPOLE 2022
95-96 p "Vilket vin det här kommer att b!i."
Styckvis 799 kr/flaska
Låda (6 st) 4 794 kr

Magnus Ericsson

Magnus Ericsson är en välmeriterad vinskribent med många år i branschen och medlem av Winefinders Wine Team. Magnus jobbade i många år som nyhetschef och vinskribent på Helsingborgs Dagblad och vinskribent för Mat & Vänner samt i bloggen Uppkorkat. Han har också suttit i styrelsen för Sveriges Vinskribenters Förening. Magnus har jobbat som Content Manager, Marknadschef och VD på Winefinder.